25 Aralık 2017 Pazartesi

Pan Amerikan HavayollarıÖnceki yazımda 1947 yılı Şubat ayı başında başlaması planlanan ancak 8 Şubat 1947 tarihinde ilk defa Ankara'ya inen ve Pan Amerikan havayolu şirketince gerçekleştirilen New York, Limerick/Kanada, Limerik/İrlanda, Londra, Ankara posta seferleri ile ülkemizden Amerika Birleşik Devletlerine taşınan bir ilk uçuş zarfını paylaşmıştım.
Bu ilk uçuş ile Amerika Birleşik Devletlerinden ülkemize gelen bir başka ilk uçuş zarfını altta görebilirsiniz. 31 Ocak 1947 tarihinde New York şehrinden gönderilen zarf ancak 9 Şubat 1947 tarihinde Ankara'ya ulaşabilmiş, çünkü Ankara havaalanı kar nedeni ile kapalı olduğundan uçak pas geçerek Şam'a gitmek zorunda kalmış.Bu uçuşların başlaması ile ilgili Filatelist dergisinde çıkan yazı;
Pan Amerikan havayolu şirketi uçuşların başlamasından kısa bir süre sonra sefer yapılan şehirler arasında bir seri hatıra hava postası hazırlayarak aerofilateli meraklılarına sunmuştur. Zarflara Pan Amerikan havayolu şirketince hazırlanan özel kaşeler uygulanmıştır.

Altta ülkemizden gönderilen zarflar görülmektedir.


Benzer şekilde ülkemizede diğer ülkelerden gönderilen zarfları altta görebilirsiniz.